חתונות להט"ביות בחו"ל: רשימת היעדים השווים | מגזין חתונות – מיי דיי

חתונות להט”ביות בחו”ל: רשימת היעדים השווים

חושבים לחגוג את אהבתכם בחגיגה מטורפת עם יקיריכם בארץ? מהמם! אבל אם חשוב לכם לשנות בתעודת הזהות את המצב האישי לנשוי, תצטרכו להינשא בחו״ל. אז באילו מדינות נאורות תוכלו להתחתן בצורה רשמית ומה היעדים הכי שווים לכך? קבלו את כל המידע

מתוך מאות החתונות המיוחדות שעולות לאתר שלנו במדור ‘חתונות אמיתיות’, לא מעט הן של זוגות חד מיניים. מרגש לראות ולהרגיש את העלייה בכמות האירועים הללו בשנים האחרונות, במיוחד לאור העובדה שזוגות חד מיניים בישראל עדיין לא יכולים ליהנות מזכויות השוות לזכויות להן זכאים זוגות שמתחתנים דרך מוסד הרבנות, או להירשם כנשואים לאחר חתונה בישראל.

מי שמעוניין למסד את הקשר בצורה פורמלית יותר ולהוסיף לספח תעודת הזהות באופן רשמי את הסטטוס ‘נשוי’, יצטרך להמריא לאחת מ-26 המדינות בעולם המאשרות נישואין חד מיניים, ולעדכן את מרשם האוכלוסין בישראל לאחר החזרה לארץ. חשוב לציין שנכון להיום הרישום בספח רשמי בלבד עבור זוגות להט”בים, ואינו מקנה זכויות השוות לזכויות שלהן זוכים זוגות אחרים שעורכים חתונה אזרחית בחו״ל – אבל אנחנו מקוות מאוד שדברים ישתנו בקרוב.

“אני יכולה להבין את האקט ההצהרתי של זוגות להט”בים שמתחתנים בחו”ל”, אומרת ענבר אורן, סמנכ”לית עמותת ‘ישראל חופשית’ וארגון ’הויה’, העורך טקסי חתונה ונישואין. “להיות נשואים זו הצהרה. הזוגות רוצים שהמדינה תכיר בהם ולהרגיש שהקשר זוכה להכרה בדיוק כמו זו שזוגות שמתחתנים ברבנות זוכים לה, אבל חשוב להבין שהמדינה מחוייבת לרשום את אותם זוגות כנשואים אבל לא באמת מכירה בהם כנשואים, משמע לא מכירה בהם כמשפחה, ולכן הם נבדלים מכל שאר הזוגות הנשואים בנושא של אימוץ ופונדקאות”. ענבר מספרת לנו שלהויה כבר יש פתרון עבור הזוגות האלה בדמות תעודת חיים משותפים, שכבר זוכה להכרה של רשויות ומשרדי ממשלה, ובימים אלה עובדים במרץ באגודה למען הלהט”ב וביחידה המשפטית ב’הויה’ על השקה משותפת של תעודת חיים משותפים עבור קהילת הלהט”ב.

נישואים גאים בעולם – תמונת מצב

חתונות להט"ביות בחו"ל: רשימת היעדים השווים

כאן זה חוקי. אלו המדינות בהן חברי הקהילה יכולים להינשא.

בשנים האחרונות יש התקדמות רבה בעולם בכל הנוגע לחוקיות של נישואין חד מיניים. בשנת 2001 עשתה הולנד היסטוריה כאשר הפכה למדינה הראשונה שאישרה נישואין גאים בשטחה, וכיום, 17 שנים לאחר מכן, 26 מדינות – ביניהן ארה״ב, קנדה, בלגיה, דרום אפריקה, צרפת, קולומביה ואנגליה – כבר יודעות שאהבת אמת היא ממש לא רק בין גבר לאישה ומאפשרות לזוגות חד מיניים להינשא בשטחן באופן חוקי. האחרונה מתוכן, אוסטרליה, הצטרפה בסוף 2017.

כאמור, לא מעט אפשרויות עומדות בפני זוגות שחשובה להם ההכרה הרשמית במשרד הפנים או שרוצים נוסף לחתונה בישראל למסד את הקשר במדינה שתכיר בהם באופן רשמי. במיוחד עבורכם ריכזנו כמה יעדים שווים ופרקטיים במיוחד שמשלבים אפשרות לחתונה בסיטי הול לצד ירח דבש כיפי.

***

ניו יורק

נישואי להט”בים הפכו חוקיים במדינת ניו יורק בשנת 2011, וההליך כולו נחשב למהיר, ידידותי ופשוט יחסית. האפשרות הפופולרית ביותר היא לערוך את הטקס בבית העירייה.

לאחר שתחליפו טבעות, תוכלו לחגוג בסיבוב ברחבי מנהטן (או בברוקלין, תלוי מה הטעם שלכם) בתור זוג נשוי לכל דבר, לבקר באחד מהמועדונים המפורסמים בעיר, בשכונות שמזוהות עם הקהילה כמו צ’לסי או גריניץ’ וילג’, או אפילו להשקיע בכרטיסים לשורה הראשונה במיוזיקל משובח בברודוויי.

מה חשוב לדעת: דבר ראשון, לפני הזמנת כרטיס הטיסה, מומלץ להצטייד במסמכים הרשמיים הבסיסיים, רצוי בתרגום לשפת מדינת היעד – והדבר תקף לכל היעדים ברשימה. את תעודת הנישואין יש להוציא מול הרשויות בניו יורק. אפשר להתחיל את התהליך באינטרנט, אך בכל מקרה יש להגיע פיזית לפקיד העירייה (City clerk) עם דרכונים ועם תעודות לידה ולשלם סכום סמלי. לאחר מכן עליכם להמתין 24 שעות לפחות לפני עריכת הטקס. לטקס עצמו יש צורך בדרכונים ובנוכחות של עֵד אחד לפחות מעל גיל 18.

חתונות להט"ביות בחו"ל: רשימת היעדים השווים

הכי גאים שיש. צילום: Claen Plate Pictures

***

סן פרנסיסקו

אפשרות נוספת וסופר מתבקשת בארצות הברית היא סן פרנסיסקו, הממוקמת כמה אלפי קילומטרים מניו יורק. למעשה, קליפורניה הקדימה את ניו יורק ב-3 שנים, ונישואין חד מיניים הפכו לחוקיים במדינה כבר בשנת 2008.

הקשר המובהק של סן פרנסיסקו לקהילה הגאה ידוע עוד מימי ההיפים בסיקסטיז, וגם כיום, 50 שנה אחרי, מושכת אליה העיר חברים רבים מהקהילה מכל רחבי ארצות הברית והעולם. ברחבי העיר, ובמיוחד בקסטרו, הידועה בתור אחת השכונות הגאות הראשונות בעולם, אפשר למצוא אינספור אטרקציות שהן בגדר חובה, כמו מועדוני גייז הורסים בשלל סגנונות.

על המעמד של סן פרנסיסקו בתור מרכז להט”בי לוהט בהחלט אי אפשר לערער. אחת הסיבות לכך היא המאבק המפורסם משנת 2004; בשנה זו, ניתנו בצעד הצהרתי רישיונות נישואין ל-4,000 זוגות מהקהילה, עוד לפני שהדבר הוסדר בחוק. בזכות מאבק משפטי בפרופיל גבוה שניהלה העיר, סוגיית החוקיות של נישואין גאים עלתה לכותרות בכל רחבי ארצות הברית, ובסופו של דבר הגיעה פריצת הדרך המיוחלת שבזכותה להט”בים מכל ארה”ב יכולים להתחתן.

הבונוס בלהתחתן בה – בית העירייה בעיר הוא אחד המפוארים והיפים שראינו, כך שאם תבחרו בו תזכו לחוויה בלתי נשכחת ופוטוגנית להפליא.

מה חשוב לדעת: כמו בניו יורק ובשאר ארצות הברית, גם בסן פרנסיסקו תצטרכו להוציא תעודת נישואין, תהליך שאפשר להתחיל באינטרנט והדורש תשלום של כמה עשרות דולרים. לפי מדינת קליפורניה, יש לכם עד 90 יום להתחתן לאחר קבלת האישור, ובטקס עצמו עליכם להתייצב עם דרכונים ובנוכחות עֵד אחד לפחות.

חתונות להט"ביות בחו"ל: רשימת היעדים השווים

קסטרו, אחת משכונות הגייז המוכרות בעולם. צילום: מתוך האינסטגרם Inordbakk

חתונות להט"ביות בחו"ל: רשימת היעדים השווים

התמונה המתבקשת אחרי חתונה בבית העירייה. צילום: Oscar Urizar

***

איסלנד

בשנים תיירים רבים גילו את איסלנד, האי המבודד שנמצא אי שם בצפון הרחוק, ולראיה – כמעט מדי יום מתמלא הפיד שלנו ברשתות החברתיות בתמונות של גייזרים, הרים בצבע ירוק עד וקרחונים דרמטיים. מתברר שמלבד נוף ייחודי שמאפיין את המדינה הקפואה, מדובר במדינה LGBT-friendly להפליא, בדיוק כפי שאנחנו אוהבות.

ֿמה חשוב לדעת: לנישואין באיסלנד תצטרכו להכין דרכונים, תעודת לידה, אישורים ממשרד הפנים שלפיהם אינכם נשואים, וטופס הרשמה לנישואין שניתן להוציא באתר של עיריית רייקייאוויק, ושיש להחתימו על ידי שני עדים. בכל מקרה עליכם לבדוק בהתאם ללוקיישן הנבחר מהו הזמן הנדרש מראש לקבלת המסמכים.

חתונות להט"ביות בחו"ל: רשימת היעדים השווים

אנחנו מוכנות לבהות בנוף הזה כל היום. צילום: מתול האינסטגרם pinkiceland

חתונות להט"ביות בחו"ל: רשימת היעדים השווים

זה הזמן לשלוף את השמפניות. צילום: מתוך האינסטגרם Pinkiceland

***

ברלין

מה לא נאמר על הסצנה הגאה בבירת גרמניה ובפרט בשכונות כמו שנברג וקרויצברג? ברלין היא בין הערים התוססות בעולם: יש בה מגוון אינסופי של סגנונות שמתאימים לכל העדפה ולכל טעם, כל אחד יכול למצוא בה את השכונה עם האווירה שקולעת לטעמו בדיוק, קיימים בה ליינים גאים שמוקדשים למוזיקה של מדונה וליינים להיפסטרים, אפשר למצוא בה מופעי דראג מכל דת, גזע ומין, מתקיימים בה ערבי קריוקי בכל סגנון מוזיקלי שתעלו על הדעת, מאות מועדונים פועלים בעיר, עשרות מלונות בעיר מיועדים ספציפית לקהילה, ובאופן כללי הווייב הגאה הוא אינסופי.

למרות התדמית הסופר מתירנית של ברלין ולמרות חיי הלילה העשירים שלה, שזכו למוניטין בינלאומי, נישואין גאים הפכו לחוקיים בגרמניה רק באוקטובר 2017. אנחנו מתמקדות בצד החיובי של הסיפור ומאמינות שמוטב מאוחר מאף פעם. ללא ספק, ברלין היא היעד המועדף עלינו, והיא מספקת שלל סיבות טובות להתחתן דווקא בה.

מה חשוב לדעת: כדי להתחתן בגרמניה תצטרכו להציג תעודת לידה ואישור רווקות מטעם משרד הפנים. אלה צריכים להיות מתורגמים לגרמנית ומאושרים ע”י נוטריון. לאחר הטקס אל תוותרו על חותמת אפוסטיל בינלאומית בזכותה הנישואין יהיו קבילים בישראל.

חתונות להט"ביות בחו"ל: רשימת היעדים השווים

לא תהיו היחידים מהקהילה במוצשטראסה. צילום: מתוך האינסטגרם do3rty

חתונות להט"ביות בחו"ל: רשימת היעדים השווים

בקרויצברג אתם לגמרי תראו את צבעי הגאווה בכל פינה. צילום: מתוך האינסטגרם alicepaupini

***

קייפטאון, דרום אפריקה

בשנת 2006 הפכה דרום אפריקה למדינה החמישית בעולם שהתירה נישואין גאים, מהלך הולם למדי לאור העובדה שהקהילה הגאה בקייפטאון היא המוכרת והגדולה ביותר באפריקה.

לא משנה מה כוללת בעיניכם החופשה הרומנטית האולטימטיבית – את מבוקשכם תוכלו למצוא בקייפטאון ובסביבתה. אם אתם טיפוסים של חופשה אורבנית, תשמחו להכיר את השכונה De Waterkant מלאת הסטייל או את הפרבר Green Point, בהם יש שפע של ברים ומועדונים המזוהים עם הקהילה. אם אתם טיפוסים של טבע ואקסטרים, תוכלו לצאת מהעיר וליהנות משפע שמורות טבע, ואף לראות במו עיניכם חיות בר כמו זברות, ג’ירפות והיפופוטמים. ואם לא מתחשק לכם להתרחק תוכלו לתצפת על קו החוף הארוך של העיר, וכמובן על Table Mountain המפורסם.

מה חשוב לדעת: כדי להתחדש בסטטוס המבוקש בדרום אפריקה, עליכם להצטייד בדרכונים, למלא את המסמכים של ה-Civil Union Act שניתן להזמין ממחלקת הפנים של דרום אפריקה, ובמקרה שהייתם נשואים קודם, אז אישור גירושין או חלילה, תעודת פטירה. דרושים שני עדים לטקס ואפשר לערכו בכל מקום, אפילו בבית פרטי. כדאי למצוא מראש את האדם בעל הסמכות לחתן אתכם, שכן על פי החוק שעבר בדרום אפריקה ב-2006, עורכי הטקסים אינם מחויבים לערוך טקס נישואין בין זוגות בני אותו מין אם הדבר גורם לפגיעה ב’מצפונם, דתם או אמונתם’.

חתונות להט"ביות בחו"ל: רשימת היעדים השווים

אם עוד לא שמעתם על Waterkant, זה בדיוק הזמן שלכם לעשות היכרות. צילום: מתוך האינסטגרם martinkruger_

חתונות להט"ביות בחו"ל: רשימת היעדים השווים

מי היה מאמין שכל הטוב הזה קורה באפריקה? צילום: מתוך האינסטגרם itsjasonfrazer

***

ונקובר, קנדה

קנדה נחשבת ליברלית הרבה יותר מארצות הברית, השכנה מדרום, ומובן שהדבר מתבטא גם בכל הקשור לזכויות להט”בים, אשר יכולים להינשא בבריטיש קולומביה מאז 2003 ובקנדה כולה מאז 2005. ככל הנראה, הוותק בתחום הנישואין הגאים עשה את שלו, כי במהלך השנים מאז השינוי בחוק, התפתחה בוונקובר סצנת נישואין גאים סטייל לאס וגאס, בזכות הפשטות והיעילות של הביורוקרטיה הקנדית.

בוונקובר תוכלו למצוא קהילה גאה גדולה ומשגשגת ושלל מקומות לחגוג את האהבה שלכם, לפני ואחרי החלפת הטבעות. בין היתר תוכלו לבלות בשכונת ווסט אנד, שמושכת אליה גייז, לסביות וטרנסג’נדרים מכל רחבי קנדה והעולם, ובאזור Davie Village, המכיל מגוון עשיר של חנויות ומועדונים מלאי שיק. אם מתחשק לכם לצאת קצת מהעיר ולהוציא אנרגיה, תוכלו לצאת לטרקים ברגל או באופניים בטבע הפראי הקנדי, ואף לעשות סקי.

מה חשוב לדעת: דבר ראשון, עליכם לקבל ויזת תייר, תהליך קצרצר וקליל. עם הגעתכם לעיר, תצטרכו להגיע פיזית עם הדרכונים למשרד המוכר רישיונות לחתונות ולשלם סכום סמלי להנפקה. לאחר תיאום קצר עם פקיד במקום תצטרכו לחכות 48 שעות, ובסופן תקבלו את האישור הדרוש. הטקס עצמו מחייב נוכחות של שני עדים לפחות.

חתונות להט"ביות בחו"ל: רשימת היעדים השווים

לא, ממש לא נמאס לנו לראות את דגלי הגאווה בכל פינה. צילום: מתול האינסטגרם danimal_1983

***

מתכננים חתונה בחו”ל ורוצים לדעת איך עושים את זה נכון? לחצו כאן

קטגוריות
חתונה בחו״ל,המגזין
תגיות
חתונה בחו"ל,המגזין
Menu Title
x