יום האישה: כך שמלת הכלה הקלאסית התפתחה עם הזמן | מגזין חתונות – מיי דיי

יום האישה: כך שמלת הכלה הקלאסית התפתחה עם הזמן

ספיישל יום האישה הבינלאומי: כיצד התפתחה שמלת הכלה הקלאסית עם השנים, איך זה קשור למעמד האישה באותן תקופות, והיכן אנחנו נמצאים היום לעומת העבר? כתבה מיוחדת בהשתתפות מעצבי שמלות כלה מובילים מהדרים טים שלנו

מידי שנה בשמונה במרץ מצוין יום האישה הבינלאומי ברחבי העולם. בתור צוות שהוא כולו נשי, אנחנו ב-My Day אוהבות להעלות לסדר היום נושאים חשובים כמו שוויון זכויות והעצמה נשית. דוגמה מצוינת תוכלו לראות בכתבה שפרסמנו ביום האישה האחרון, במסגרתה סיקרנו חתונות שוויוניות מיוחדות. הפעם החלטנו להתמקד בנושא שכל כלה עוסקת בו לקראת יום החתונה שלה: השמלה. שמלת הכלה עברה המון שינויים לאורך השנים, ומעניין לראות כיצד רוח התקופה השפיעה על הגזרות, הבדים והעיטורים. כדי לגלות כיצד התפתחנו עם השנים ולהבין היכן אנחנו ממוקמים היום, שוחחנו עם מעצבים מובילים בעולם החתונות, מתוך נבחרת החלומות שלנו.

אז עד לפני כמאה שנה, שמלות הכלה היו מאוד מסורבלות ולא נוחות. הגזרות היו מחוכיות עם קו מותניים דקיק, שכבות רבות של טול, צווארונים גבוהים ושובל ארוך. למעשה המראה שהתקבל היה מאוד לא טבעי ולא ייצג בשום אופן את הגוף האמיתי של האישה. המהפך המשמעותי בעולם שמלות הכלה התרחש בשנות ה-20 הסוערות של המאה הקודמת. בתקופה זו נשים שברו מוסכמות חברתיות רבות, ובין היתר גם החלו לנטוש את האופנה המגבילה והצנועה אליה הורגלו עד אז. נשים החלו לאמץ ולהתגאות בגוף הנשי, שמלות הכלה השתחררו מהמחוכים והשתדרגו לגזרות שנופלות על הגוף באופן טבעי, ואפילו התקצרו- שמלות מידי מעל הקרסול (מה שנחשב מאוד נועז אז) החלו להופיע במקום השובלים הארוכים. השמלות הנשיות והרומנטיות, הבדים המחורזים, עיטורי התחרה וקו המותניים הנמוך הפכו את התקופה הזו למלאת סטייל, ממנה אנו שואבים השראה עד היום.

יום האישה: כך שמלת הכלה הקלאסית התפתחה עם הזמן

שנות העשרים הסוערות עשו מהפכה בעולם שמלות הכלה. שמלה: ויוי בלאיש, צילום: צחי שמש

מעניין לראות כיצד רוח התקופה ומעמד האישה השפיעו על שמלת הכלה בזמנים שונים. שנות ה-30 וה-40, שנים של מלחמה, הובילו לשמלות מאוד צנועות ופשוטות. שנות ה-50, עידן של שחקניות הוליווד זוהרות ונסיכות דיסני, אופיינו בשמלות נשף מרהיבות. שנות ה-70 ההיפיות היו כמובן בסימן שמלות בוהמייניות נשפכות וקלילות, ואילו בשנות ה-80 הכלות היו יותר מהודקות עם כתפיות בולטות או לחילופין שמלות סטרפלס וגזרות צמודות. משנות ה-90 עם הגל הפמיניסטי השלישי ועד היום, שמלות הכלה החלו להיות הרבה פחות מקובעות לסגנון אחד. הסילואטים הפכו להרבה יותר פלרטטניים ונועזים, החלו משחקי שקיפויות בבדים או לחילופין הופיעו מחשופים מלפנים או מאחור, והגזרות היו מגוונות: A מתרחבות, מרמייד, צמודות וישרות, אסימטריות ועוד.

יום האישה: כך שמלת הכלה הקלאסית התפתחה עם הזמן

מאז שנות ה-90 ועד היום, האפשרויות הן אינסופיות. צילום: AGS, שמלה: אידי

אז היכן אנחנו נמצאים היום? כדי לענות על השאלות הבאות, פנינו למעצבי שמלות הכלה המוכשרים והמובילים בארץ, מנבחרת החלומות שלנו:

על איזו גזרה שמלת הכלה מתבססת היום והאם היא מושפעת מאופנת העבר?

המעצבות של Sister M אמרו לנו: “אין ספק שתמיד יש איזו התבססות על אופנת העבר, אך אנחנו יודעות לתרגם אותן לזמנים שלנו. לדוגמה אם במאה ה-18 הגזרות היו מחוכיות וחונקות, היום נתבסס על גופייה מחומרים רכים שיושבת בנוחות על הגוף. אם החצאית רחבה, נדאג שהיא תהיה מבד נשפך ונושם”. מרדכי אברהם, מעצב ותיק בתעשייה, אומר: “אני זוכר איך לפני עשור הייתי רוקם פאייטים וחרוזים על מחוכים פנימיים, היום כמעט ואין שמלות מהסוג הזה. הכלות של היום בוחרות בהלבשה תחתונה נוחה כאשר כמעט תמיד יהיה רווח שפוי בין השמלה לגוף. הגזרות ההדוקות של פעם הוחלפו בגזרות הרבה יותר משוחררות ורכות”. יעל מהמותג Ran Zuriel by Yael מוסיפה: “בתקופות חשוכות לאורך ההיסטוריה, נשים נחשבו סוג ב’ והסתגרו במחוכים. אף אחד לרגע לא חשב שמגיע להן ללבוש משהו נוח כמו הגברים. היום זה ממש לא המצב, וזה נותן תקווה. הכלות שלנו מבינות שעם כל הדרמה של החתונה, חשוב להן לבחור בשמלה נוחה להתהלך בה”. שני ממעיין שני, מגלה שהמחוכים עדיין קיימים היום, אך בתצורה שונה לחלוטין: “היום האישה יותר חופשייה וחזקה, ופחות חנוטה. המחוכים שלי הם מאוד מחמיאים אך גם גמישים ונעימים. אני תמיד משתמשת בבדים טבעיים ויוקרתיים שיתאימו לאקלים הישראלי בפרט ולרוח התקופה שלנו בכלל”.

יום האישה: כך שמלת הכלה הקלאסית התפתחה עם הזמן

התבססות על אופנת העבר עם תרגום לזמנים שלנו. Sister M

יום האישה: כך שמלת הכלה הקלאסית התפתחה עם הזמן

הכלות שלנו מבינות שעם כל הדרמה של החתונה, חשוב להן לבחור בשמלה נוחה להתהלך בה. Ran Zuriel by Yael, צילום: אלה אוזן

השמלות של פעם היו מאוד צנועות, אך זה נראה היום?

צילה מדוד חצבני עונה לנו: הכלות היום הרבה יותר משוחררות. השמלות יותר חשופות מבעבר הרחוק, אך פחות חשופות מלפני 5-8 שנים. המחשופים באים לידי ביטוי למשל בגזרות של כתף אחת או כתפיות דקיקות”. עדי גרומן אומרת: “הסגנון השמרני של פעם השתנה. שמלות כלה כיום מדגישות ומעצימות את הגוף הנשי. שסעים בחצאית לדוגמה זה טרנד קליל וסקסי שכלות מאוד אוהבות”. שני ממעיין שני אומרת: “אני תמיד משתדלת להשאיר את הכלות שלי אצילות וצנועות אך כן עם מעט חוצפה וקריצה קטנה. שמלת כלה צריכה להיות על זמנית”. מרדכי אברהם דווקא אומר שהשמלות היום הן פחות חושפניות מבעבר: “הטרנד הבוהמייני הביא לגל של שמלות צנועות עם שרוולים ארוכים, למרות מזג האוויר החם שלנו. אני רואה אצל קהל הלקוחות שלי ששמלות חשופות נמחקו כמעט לגמרי מרשימת הדרישות שלהן. הן עדיין רוצות לשדר נשיות וסקסיות אך בדרכים יותר מרומזות ומתוחכמות. אני חושב שנשים היום יותר מתלבשות בשביל עצמן, ופחות כדי לרצות את הקהל הגברי”.

יום האישה: כך שמלת הכלה הקלאסית התפתחה עם הזמן

משתדלת להשאיר את הכלות שלי אצילות וצנועות, עם מעט חוצפה וקריצה. מעיין שני, צילום: מירב בן לולו

יום האישה: כך שמלת הכלה הקלאסית התפתחה עם הזמן

יש מגמה של שמלות צנועות, נשים היום יותר מתלבשות בשביל עצמן ולא כדי לרצות את הקהל הגברי. מרדכי אברהם, צילום: הילה שייר

לסיום, מהו השינוי התפיסתי העיקרי כיום בעולם שמלות כלה, לעומת העבר?

מיכל מוטיל עונה: “סינדרלה 2020 היא כבר לא רק כלה יפה, אלא אישה שיודעת מי היא ובטוחה בעצמה, ואין יותר מושלם ונוצץ מזה. אם פעם לפני חתונה כלות רצו לעבור שינויים כמו דיאטות רצח, אימונים או אפילו ניתוחים כדי להתאים לשמלת הכלה, היום שמלת הכלה עוברת שינויים כדי להתאים להן. זה הדבר הכי חשוב שקרה באבולוציית שמלות הכלה. כל אישה יכולה למצוא את שמלת חלומותיה בלי להיכנע לאידיאל יופי אחד ומקובע”. שינוי תפיסתי בולט בעיני עדי גרומן, נוגע לצבע השמלה: “אין יותר קיבעון על הצבע הלבן הבוהק. גווני החלב והפודרה כבשו את עולם הכלות ונראה שאין להם כוונה להיעלם בקרוב”.  Sister M אומרות: “פעם היו חוקים מאוד ברורים של מה מותר ואסור ללבוש. היום אין מגבלות, במיוחד אצלנו כמותג של שמלות כלה אלטרנטיביות. הכלות שלנו דווקא רוצות שמלה ששוברת את המוסכמות ויוצאת מהשגרה של הגזרה הקלאסית. אנחנו אוהבות לשחק עם בדים, צבעים ושקיפויות, לבחון ולטשטש את הגבולות”. שינוי תפיסתי מעניין עליו דיברה צילה מדוד חצבני, נוגע לאינסטגרם: “אם פעם כלות הגיעו למעצבים במטרה ליצור שמלה יחידה במינה שלא נראתה על אף אחת אחרת, היום כלות מביאות רפרנסים מאושיות אינסטגרם או מדיות חברתיות אחרות”. יעל מ-Ran Zuriel by Yael אומרת שהשינוי התפיסתי הבולט הוא במערכת היחסים בין המעצבים לכלות: “כמעצבים חשוב לנו להכווין את הכלה אך לא להשפיע עליה לבחור במה שהיא לא מרגישה איתו בנוח. היחס הוא מאוד מכיל מתחשב, ופונה לכלה כאדם רציני ובוגר. בעבר מעצבים היו כוחניים יותר ולקחו בעלות טוטאלית על כל ההחלטות, היום בתקופה של העצמה נשית זה בחיים לא יקרה. אני מתייחסת לכלות כמו שהייתי רוצה שיתייחסו אליי: בכבוד, מקצועיות, רוך וכנות”.

יום האישה: כך שמלת הכלה הקלאסית התפתחה עם הזמן

היום כלות מביאות רפרנסים מאושיות אינסטגרם. דוד חצבני, צילום: דביר כחלון

יום האישה: כך שמלת הכלה הקלאסית התפתחה עם הזמן

אין יותר קיבעון על הצבע הלבן הבוהק. עדי גרומן, צילום: ערן לוי

יום האישה: כך שמלת הכלה הקלאסית התפתחה עם הזמן

סינדרלה 2020 היא כבר לא רק כלה יפה, אלא אישה שיודעת מי היא ובטוחה בעצמה. מיכל מוטיל, צילום: דביר כחלון

קטגוריות
שמלות כלה,אופנה ומעצבים,המגזין
תגיות
sister m,דוד חצבני,רן צוריאל,מרדכי אברהם,עדי גרומן,מיכל מוטיל,MaayanShany
Menu Title
x